Dr Ivana Eskić, specijalista oralne hirurgije objašnjava koje promene uoči kao doktor, a da je jasno da su posledice konzumiranja cigareta.
Objašnjava nam da postoje tzv. pušački zubi, ali i koje su posledice šire po zdravlje društva kada je jedno okruženje, poput našeg, u velikom broju koristi cigarete.
Ona objašnjava da kod tradicionalnog pušenja, zbog sagorevanja duvana, kroz dim se oslobađa veliki broj štetnih materija koje ugrožavaju usnu duplju, hemijski i termički. Paleći cigaretu za cigaretom, pacijenti nisu ni svesni da se vremenom čvrste komponente dima talože na površini zuba (gleđ, plombe, keramičke krunice i sl) stvarajući lepljivu i plak prijemčivu površinu i formirajući tako dobro poznate pušačke pigmentacije. Otežano održavanje oralne higijene dovodi do češćih oboljenja poput karijesa, gingivitisa i parodontopatije.
Dim iz klasične cigarete dodatno narušava vaš osmeh i prirodnu boju zuba te prebojava vaše zube od žute do braon. I ne samo to. Nisu sigurne ni vaše bele plombe, čija se boja takođe menja nakon duže izloženosti duvanskom dimu.
Duvanski dim kompromituje različite vidove terapije u usnoj duplji i otežava održavanje postignutih rezultata. Štetan uticaj duvanskog dima na oralno zdravlje i na estetiku zuba direktno je proporcionalan dužini pušačkog staža, količini i frekvenci pušenja cigareta kao i lokalnom i opštem imunitetu pušača.
Naša sagovornica ukazuje i da li mogu proizvodi koji su manje štetni, poput alternativa cigaretama uticati na bolju statistiku i estetiku.