Ovako svoju priču započinje Dimian Svini iz Irske, osnivač Udruženja za zaštitu potrošača i Saveza jedinstva u Irskoj. On je na debati “The evolving regulatory landscape in the EU: Opportunities and Challenges”
podelio i iskustva ostalih članova porodice u borbi protiv pušenja.
– Moja majka je pušila cigarete 50 godina i pokušala je mnoge puta da prestane, ali bez uspeha. Uobičajena priča! Na kraju je želela da pokuša s vejpom. Probala je gotovo svaki ukus koji možete da zamislite, sve ukuse duvana. Ali ništa nije delovalo, sve dok nisam pronašao jedan specifičan ukus, a to je kombinacija lešnik, karamela i vanila. Potpuno je prestala da puši u roku od dve nedelje. To je bilo pre sedam godina, a ona ni dan danas ne puši – priča Svini.
Zatim je i njegov brat pronašao svoj put za ostavljanje cigareta.
– Moj brat je pušio 20 godina. Kada je rešio da prestane, prvo je pokušao sa vejpom, ali nije pomoglo. Zatim je pokušao sa nikotinskim vrećicama, ali opet ništa. A onda je pokušao sa proizvodima koji rade na principu zagrevanja duvana, i konačno, gotovo preko noći, ovaj proizvod je delovao. Dakle, ono što je delovalo na mene nije delovalo na mog brata, ono što je delovalo na moju majku nije delovalo za nas dvojicu.

– Moja reakcija na to bila je da kontaktiram donosioca ovih odluka u Irskoj. Povezao sam se sa drugim zaštitnicima potrošača na društvenim mrežama, kontaktirali smo regulatorno telo, a zatim smo odlučili da formiramo udruženje NNA Irska, kako bismo sebi dali legitimitet, i registrovali smo se kao organizaciju sa ciljem – kaže Svini i dodaje da se se godinu dana kasnije pridružili međunarodnoj organzaciji ETHRA.
Reč je o evropskoj mreži 24 potrošačke organizacije iz 17 različitih zemalja, a koja je podržana od strane stručnjaka u oblasti duvana i nikotinske nauke i politike.
– Važan deo ETHRA je što smo potpuno nezavisni od duvanske industrije i predstavljamo približno 27 miliona potrošača sigurnijih nikotinskih proizvoda u Evropi – kaže Svini i dodaje:
– Pod tim proizvodima mislim na snus, nikotinske vrećice, vejpove i proizvode koji zagrevaju duvan. Naš veliki uspeh je što je ETHRA priznati zainteresovani akter od strane EU institucija. Upravo zbog toga sam učestvovao u brojnim konsultacijama i radionicama na svakom koraku donošenja Direktive o akcizama na duvanske proizvode i Direktive o proizvodima od duvana.

Kako kaže, restriktivna politika u borbi za Evropu bez duvanskog dima bi bila pogubna.
– Ove vrste političkih odluka su veoma važne kada je reč o jednoj od vodećih inicijativa EU, a to je plan za borbu protiv raka. Postavili su cilj da do 2040. godine postanu “tobacco-free”, a po mom mišljenju, to je pogrešan cilj. Ono što bi trebalo da bude cilj je da budemo “smoke-free” jer znamo da je uzrok raka sagorevanje duvana. Zato bi duvanski proizvodi koji rade po principu zagrevanja mogli da ponude pušačima izlaz. Ako je cilj pobediti rak, fokus ne bi trebalo da bude na proizvodima koji pomažu ljudima da prestanu da puše i smanje rizik, a time i drastično poboljšaju svoje zdravlje – smatra Svini i dodaje da ograničavanje proizvoda koje ljudi koriste da prestanu da puše neće pomoći da se dostignu ti ciljevi. Naglašava, ono što je potrebno je regulativa zasnovana na nauci.
On, kako sam kaže, zastupa vrlo kontroverzan stav, ali ga potkrepljuje istraživanjem.
– Alternativni nikotinski proizvodi moraju biti privlačni. To je možda kontroverzan stav, a koji se pre svega odnosi na ukus alternativa. Odrasli zapravo vole stvari koje imaju dobar ukus, šokantno, zar ne? Dakle, ako imate proizvod koji je privlačan, verovatnije je da ćete ljude navesti da pređu na njega i prestanu da puše. ETHRA je 2020. godine sprovela istraživanje. Ispitano je gotovo 37.000 korisnika nikotinskih proizvoda širom Evrope. Otkrili smo da je 73,7% korisnika snusa potpuno prestalo da puši. Oko 83,5% korisnika vejpa je takođe potpuno prestalo da puši, a kada se govori o ukusima, manje od 6 % ispitanika je reklo da koriste samo ukus duvana. Citiraću svog kolegu Toma Glisona – “sigurniji nikotinski proizvodi treba da budu dostupni svuda gde je dostupan duvan” – poručio je Svini.
On je upozorio na još jednu negativnu posledicu zabrane, a to je razvoj crnog tržišta.
– Znamo šta se dešava kada počnete da zabranjujete stvari – dobijate crno tržište, stagnaciju ili povećanje stope pušenja, zaobilaženje zakona. U pomenutom istraživanju ETHRA, jedno od pitanja koju smo postavili potrošačima bilo je: “Šta biste uradili da se ukusi zabrane?” i više od četvrtine ispitanika je reklo da bi se vratili pušenju. Skoro tri četvrtine ispitanika reklo je da bi koristili crno ili sivo tržište.
Njegova poruka je da donosioci politika treba da razgovaraju i slušaju potrošače.
– Nas ima 27 miliona, zašto ne pitate neke od nas koji koristimo ove proizvode šta nam treba, umesto da diktirate i kažete ovo je ono što vam treba!