Izmene aktuelnog Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda, posebno u delu potencijalnih uvođenja novih ograničenja upotrebe bezdimnih duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru, negativno bi uticale na poslovanje ugostiteljskih objekata u Crnoj Gori, pokazuju najnoviji rezultati istraživanja.
Istraživanje, sprovedeno među vlasnicima i menadžerima ugostiteljskih objekata u Crnoj Gori ukazuje da više od polovine ispitanika (59 odsto) veruje da bi dodatne zabrane u okviru izmena postojećeg Zakona direktno uticale na navike građana, te posledično dovele do pada prometa i manjeg obima posla u ugostiteljskim objektima.
“Rezultati ispitivanja pokazuju uverenje među vlasnicima i menadžerima ugostiteljskih objekata da bi dodatna zabrana korišćenja bezdimnih duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru navela ljude da djelimično ili u potpunosti krše ovu zabranu (55%), dok nemali broj njih misli i da bi dodatne zabrane navele korisnike alternativa da se vrate upotrebi cigareta (47%)”, saopšteno je iz Privredne komore Crne Gore (PKCG).
Istraživanje koje je sprovedeno u okviru priprema za turističku sezonu pokazuje veliku zabrinutost među ugostiteljima da bi nova ograničenja opteretila poslovanje u turizmu, ali i nepovoljno uticala na svest pušača pa samim tim i na zaštitu javnog zdravlja, te se očekuje sinhronizacija delovanja i partnerski odnos između javnog i privatnog sektora.
“Govoreći o efektima aktuelnog Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda koji je usvojen 2019. godine, ispitani ugostitelji smatraju da su njegove odredbe uglavnom zadovoljavajuće (80%), jer je jasno definisao način na koji se duvanski proizvodi i novi proizvodi na bazi duvana i nikotina koriste u zatvorenom prostoru”, navodi se u saopštenju.
Istraživanje je sprovedeno tokom maja 2024. u 18 gradova i opština u Crnoj Gori, među 300 vlasnika i menadžera koji raspolažu ugostiteljskim objektima površine od 50 do 200 kvadratnih metara.