Bukti rat zbog crnog tržišta duvana i e-cigareta! Restriktivna politika dovela do ubistava i podmetanja požara

Zbog borbe za prevlast na crnom tržištu duvana i elektronskih nikotinskih proizvoda, u Australiji je poginulo najmanje tri osobe, a na više desetina objekata je podmetnut požar. Najveća stopa nasilja zabeležena je u državi Viktorija, a pomenuta ubistva dogodila su se u Melburnu.

Australija


Situacija je postala toliko loša da je policija Viktorije formirala operativnu grupu “Lunar” koja se bavi kriminalnim bandama povezanim sa ilegalnim tržištem duvana. Prema operativnim saznanjima, vođe bandi angažuju omladinu i sitne kriminalce za distribuciju ilegalnog duvana i elektronskih cigareta. Oni su spremni da za samo 500 dolara podmetnu požar u objekat koji drži konkurencija.

Ova dramatična situacija, odnosno ulični rat, direktna je posledica odluke australijskih vlasti da se elektronske cigarete mogu kupiti isključivo u apotekama uz lekarski recept, a ujedno su klasične cigarete toliko oporezovane da su sa cenom od 50 dolara po paklici postale nepristupačne brojnim građanima. U crno tržište duvana upleli su se trgovci koji imaju dozvolu da prodaju legalno cigarete. Potencijalne kazne od oko 5.000 dolara smatraju “sitnim troškovima poslovanja”, što i ne čudi s obzirom na to da se crno tržište procenjuje u milijardama dolara! Međutim, osim onih koji su dobrovoljno ušli u kriminalne vode, mnogo je više trgovaca koji su prisiljeni da prodaju duvan i elktronske cigarete sa crnog tržišta. Oni koji ne pristanu, njihove prodavnice su na meti kriminalnih klanova kojima moraju da plaćaju reket, kako im objekti ne bi bili spaljeni ili demolirani.  

Prema podacima koje je saopštila policija, ilegalni duvanski proizvodi uglavnom stižu iz Kine i arapskih zemalja. Kako su rekli, posebno su zabrinuti što se mladi ljudi regrutuju za izvršavanje teških krivičnih dela.
Brian Marlow, direktor organizacije “Legalise Vaping Australia”, rekao je da je nasilje zbog e-cigareta sa crnog tržišta direktna posledica zabrane jednokratnih nikotinskih proizvoda od strane savezne vlade koja je na snagu stupila 1. januara ove godine. Naime, ministar zdravlja Mark Butler uveo je zabranu na nacionalnom nivou na uvoz jednokratnih e-cigareta. Do elektronskih cigareta u terapijske svrhe može se doći samo uz lekarski recept.

– Imamo najskuplje cigarete na svetu. Pušači su radnička klasa koja nema novca, i ako ne mogu da priušte cigarete, okrenuće se crnom tržištu – rekao je Marlow za australijske medije i napomenuo:
– Crno tržište je ogromno u ovoj zemlji, 90 odsto korisnika vejpova kupuje na crnom tržištu koje od toga prihoduje milijarde dolara. Kriminalne grupe koje se bave e-cigaretama i ilegalnim duvanom, zapravo koriste iste metode kao i oni koji prodaju teške droge. Ubijaju ljude, koriste najstra[nije taktike zastrašivanja.

Da australijska Vlada shvata da je uvođenjem recepata za e-cigarete potpuno pogrešila u taktici za smenjenje stope pušenja, ukazuje i to da od 1. oktobra, Australijanci legalno mogu da kupuju proizvode za vejping koji sadrže nikotin u apotekama bez recepta. Međutim, prema rečima stručnjaka, iako je ovo poboljšanje u odnosu na prethodnu regulativu koja je zahtevala medicinsku recept za kupovinu vejpa, ovaj pristup je nedovoljan i nameće velike prepreke ljudima koji traže alternativu smrtonosnim cigaretama.

Smanjenje štete od duvana fokusira se na direktno minimiziranje štete povezane sa pušenjem, bez nužnog eliminisanja konzumacije nikotina. Ovaj pristup je eksplicitno podržan u Nacionalnoj strategiji za borbu protiv droga Australije i takođe je podržan posvećenošću Australije kao potpisnice Okvirne konvencije o kontroli duvana. Međutim, uprkos ovim podrškama, Australija se oštro protivi metodi smanjenja štete od duvana u praksi.
Zemlje kao što su Novi Zeland, Velika Britanija, Švedska i Japan beleže ubrzan pad stope pušenja prihvatanjem smanjenja štete od duvana. Nasuprot tome, od 2011. godine, Australija je nametnula strože regulative na vejping. Ovo je posebno zabrinjavajuće s obzirom na to da su cigaret lako dostupne u više od 40.000 prodajnih mesta širom zemlje.

Svake godine, pušenje uzrokuje smrt 21.000 Australijanca, što je više nego kada se sabere broj umrlih od droge, alkohola, HIV-a, samoubistava i saobraćajnih nesreća. Nekada globalni lider u smanjenju štete, Australija je sada postala globalni izuzetak, njena kvazi-zabrana za vejping potkopava njene šire napore za smanjenje štete. Da bi to ispravila, Australija bi trebala da teži da postane nepušačka zemlja što je pre moguće, uz aktivno podsticanje pušača da pređu na jedan od četiri nikotinska proizvoda sa smanjenim rizikom.

– Smanjenje pušenja među odraslima mora imati prioritet u odnosu na suzbijanje vejpinga. Nažalost, vlada je formulisala svoju trenutnu politiku kontrole duvana bez konsultacije sa ljudima koji puše ili vejpuju. Efikasno smanjenje štete zahteva posvećenost naucnim dokazima i zaštitu ljudskih prava. Ipak, australijske vlasti su više puta pogrešno predstavljale ili ignorisale naučne dokaze, dok su potkopavale prava pušača da poboljšaju svoje zdravlje prelaskom na proizvode sa manjim rizikom – saopštila je organizacija “Harm Reduction Australia”.

Pročitaj više