Olczak je o tome govorio na konferenciji “Technovation Smoke-free bi PMI Abu Dhabi Edition” u okviru panela “PMI putovanje ka oslobađanju od pušenja: prošlost, sadašnjost i budućnost”.
– Ukidati ljudima pristup alternativnim nikotinskim proizvodima, a da se i dalje dozvoljava prodaja cigareta je, takoreći, nemoralno. Mislim da nešto mora da se promeni, jer, u suprotnom, gubimo vreme – rekao je Olczak.
On je kao dobar primer naveo Japan i Švedsku kao dve zemalje koje su ostvarile sjajne rezultate u smanjenju broja pušača tako što su omogućile promociju i prodaju alternativnih nikotinskih bezdimnih proizvoda.
– Razvoj Filip Morisovih alternativa bez dima počeo je u Nagoji pre deceniju i od tada je broj pušača cigareta u Japanu opao za oko 70 odsto – naglasio je Olczak i dodao da će Japan tek postati zemlja bez duvanskog dima.
S druge strane, naglasio je, Švedska je podsticala upotrebu nikotinskih vrećica u poslednjih 20 godina i to je dovelo da stopa pušenja padne na ispod pet procenata.
Prvi čovek PMI je naveo da “živimo u vremenu kada inovacije mogu da ubrzaju opadanje stope pušenja i pomognu onima koji ne mogu da prestanu da puše”.
Međutim, on je takođe ukazao da je priličan broj tržišta koja zabranjuju alternative ili ne dozvoljavaju da se alternative komercijalizuju, dok, s druge strane, nema nijedne zemlje na svetu koja je zabranila cigarete.
Kao primer je naveo Indiju, Tursku i Vijetnam, gde, naglašava, stopa pušenja i prodaja cigareta raste.
Za njega je zabrana alternativa cigaretama “gubljenje vremena” jer postoje dokazi da “različiti oblici alternativnih proizvoda mogli brže da reše problem pušenja”.
– Milijardu pušača danas mora da ima pravo na informacije i da im alternativni proizvodi budu dostupni – dodao je on.