– Ne sećam se da u istoriji homo sapiensa narodi bilo koje kulture nisu pušili i konzumirali alkohol. Nisam baš siguran da možemo da potpuno prestanemo sa tim, pa zato treba da se koncentrišemo na smanjenje štete – kaže dr Fal i dodaje:
– Direktni troškovi pušenja uključuju troškove zdravstvene zaštite. Ali postoje i indirektni troškovi kao što su oni kada ljudi napuštaju svoja radna mesta zbog bolesti uzrokovanih pušenjem.
Zbog toga, smatra on, vlasti moraju da se mudro pozabave ovim problemom, pre svega kroz fiskalnu politiku.
– Ako se primenjuju mudro, fiskalni alati poput akciza mogu ljudima da pomognu da prestanu da puše. S jedne strane obične cigarete treba da budu skupe zbog visokih akciza. S druge strane moraju postojati i mnogo pristupačnije alternative za koje je dokazano da su manje štetne. Političari moraju pažljivije da sagledaju šta se dešava, i da budu malo više fleksibilni i voljni da razumeju i sarađuju – kaže dr Fal.
On smatra da nam je svim potrebno više zdravstvenog obrazovanja da bismo razumeli šta znači “smanjenje štete” i koji su to proizvodi uz koje se to smanjenje štete postiže.
– Ne dovodimo u pitanje smanjenje štete od teških droga. Pa zašto bismo preispitivali smanjenje štete kod pušenja? Zato moramo da pronađemo alate koji obezbeđuju to smanjenje štete – rekao je Fal.